ОУ „Никола Парапунов“ стартира изпълнение на проект „Училищна STEM среда“, финансиран 100% по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“.
Одобреният бюджет е в общ размер от 252 499,74 лева с включен ДДС.
Нашата основна цел е да подготвим своите ученици, за да им дадем успешен старт в живота. В него, освен на теория, те ще могат чрез съвременното оборудване и 3D технологиите да представят реални примери от биологията, химията, физиката, астрономията.
STEM центърът ще бъде разположен на втория етаж в голямата сграда на училището. Входът към центъра е фоайе, в което предвиждаме зона за отдих с подходящи мебели за учителите и учениците. Там ще разположим хуманоиден робот, който отговаря на въпроси и презентира отговори. В центъра ще има два кабинета по природни науки и математика и информатика с по 26 работни места. В прилежащите към тях 3 помещения ще бъдат разположени зоните за роботика, звездното небе и 3 D принтерът. Между кабинетите във вътрешно фоайе ще бъде монтиран интерактивен под и зона за почивка. Броят на учебните/работни места е съобразен с броя на учениците в паралелките – 26.
Ще бъдат оборудвани 7 самостоятелни ВОСКС стаи, пет от които са на същия етаж, но извън STEM центъра, а другите 2 са съответно -1 на III-ти и 1 на I -ви етаж на сградата. Ще закупим планетариум, който ще се позиционира на фоайе на III етаж.
Идеята ни за навлизане на нашата учебна институция в новия „свят“ е изграждане на зони „Роботика и кибер-физични системи“, „Природни науки“ и „Математика и информатика“. Изграждането на учебна среда, подходяща за придобиването на нови знания и умения в сферата на природните и техническите науки съобразени с ДОС, чрез иновативни и технологични средства, ще повиши компетенцията на учениците и педагогическия персонал участващ в проектно-базираните уроци, интердисциплинарните обучения и практикумите. Планираният STEM център е фактор, който ще гарантира възможността за създаването на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението, преподаването и възпитанието на учениците. Ще развие креативността и изследванията, ще повиши степента на синтез и анализ на получаваната информация; интереса на учениците чрез ключовите принципи на STEM обучението – творчество, сътрудничество, критично мислене и комуникация.
Учебните предмети, които планираме да обхванем са: физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, компютърно моделиране и информационни технологии, Човекът и природата, Математика за прогимназиалните класове и Компютърно моделиране в началните класове. Планираме да обхванем научни изследвания и експерименти в областта на физиката, химията и биологията.
В обособения кът за виртуална реалност ще могат да се създават и използват учебно презентационни материали във виртуална среда.
Предвижда се STEM центърът да бъде изцяло завършен за новата учебна 2025/2026 година.